A KITE Zrt. öntözésüzemeltetési döntéstámogató alkalmazása a mért talaj-növény-légkör adatok alapján segíti a gazdálkodókat az öntözésirányítást érintő legfontosabb döntések (öntözési norma, öntözési forduló) meghozatalában. Az egyre aridabbá és szélsőségesebbé váló klímánk növekvő termésingadozásokkal fog együtt járni; ennek egyensúlyozása érdekében egyre fontosabb a szakszerű, adatalapú, precíz öntözés biztosítása, amit a KITE Zrt. öntözési szaktanácsadási rendszere hatékonyan tud biztosítani.
Az öntözési szaktanácsadási rendszer nagy pontosságú, egzaktan mért adatokon alapszik. A légköri mérésekből származó információ tendenciáját tekintve jól jellemzi a vízkészlet alakulását, de emellett a gyökerezési mélységben a talaj nedvességtartalma is jól elemezhető, amely közvetlen információt szolgáltat a növény vízellátásáról és segítségével megelőzhető a vízstressz kialakulása.
Az előre jelzett klimatikus vízmérleg és a talajnedvesség ismeretében lehetőség nyílik az öntözések megtervezésére (öntözési norma és öntözési forduló), és amennyiben több öntözött táblával rendelkezünk, akár öntözésindítási prioritási sorrendet is felállíthatunk.
A komplex öntözésirányítási szemlélet során a talaj-növény-légkör rendszerben lejátszódó folyamatok figyelembevételével történik az öntözési döntés meghozása.
Fejlesztéseinknek köszönhetően mobilon is elérhetők a legfontosabb öntözésirányításhoz kapcsolódó információk.
Az öntözésirányításhoz szükséges információk az öntözött tábla környezetébe letelepített KITE agrometeorológiai állomásából származnak, míg a talajnedvességi adatokat a termőhely adottságainak figyelembevétele mellett a növényállományba telepített szenzorok gyűjtik. Így az öntözési döntéstámogatáshoz az agrometeorológiai bázisállomás és a vízveszteségmérő(k), vagy ún. mikrobázis(ok) szükséges(ek).
A növény érzékenysége és a talajtextúra figyelembevétele mellett válaszoljuk meg az öntözési döntéstámogatás legfontosabb kérdéseit.
Az aktuális talajnedvességi viszonyok meghatározása az öntözött táblán belül lehelyezett talajszenzorokkal történik.
Egzaktan mért adatok segítik a gazdálkodókat az öntözést érintő helyes döntések meghozatalában.