Select language: magyar

#precíziós vetés

A precíziós vetés és ami mögötte van

A precíziós vetés ismérvei

A KITE Zrt. elkötelezett a precíziós gazdálkodást minél szélesebb körű elterjesztésében. Sok ehhez az irányzathoz tartozó külföldi technológia viszont nem minden részében alkalmazható eredményesen a hazai viszonyok, klimatikus adottságok vagy talajtényezők mellett.

A mai modern technológiai eszközök lehetőséget nyújtanak a növényállomány éven belüli (idősoros) vagy az évek közötti vizsgálatára. Lehetőségük van földi vagy földközeli, légi, illetve űrtávérzékelési szenzorokkal gyűjteni az adatokat a táblánkról és azok környezetéről. Ezek az eszközök olyan látható és az emberi szem számára nem érzékelhető optikai (ún. spektrális) tartományokban vizsgálják a növényállományt, melyek segítségével tér- és időbeli információt kapunk a kultúrnövény fejlődéséről. A KITE saját térinformatikai rendszerkörnyezetében elemzi ezeket az adatokat, létrehozva az adott tábla termőképesség-információit térképes formában (KITErkép).

A KITE Zrt. 2020-ban kialakított egy olyan rendszert (PGR – Precíziós Gazdálkodási Rendszer), amely egy interaktív webes felületen keresztül, a gazdálkodás során megképződött adatokat komplexen kezeli és támogatja a felhasználókat a döntések meghozatalában.

A PGR egyik pillére a PrecZone, mint digitális platform, amely megoldást nyújt a mezőgazdaságban keletkező adatok gyors és egyszerű döntéstámogató információvá történő átalakítására. A vegetáció idősoros alakulását, a fenológia nyomon követését, vagy akár a tábláról készült KITErkép-eket a PrecZone egyik alkalmazásában, a PrecSat Extra elemző felületein tekinthetjük meg. Ezek a termőképességi térképek (KITErkép) ráfókuszálnak az átlagos, a jobb és a rosszabb területekre, melyre célzott termesztéstechnolólogiával válaszolunk. A KITErkép-ből kiindulva kukoricában és napraforgóban differenciált vetés végezhető (függően a termőképességi jellemzőktől). A számításaink alapja az, hogy termőképességi értékhez megfelelő matematikai modellek segítségével társítjuk az egyes vetőmaglépcsőket, majd elkészítjük az előírástérképet, amit a John Deere vetőgép a munkája során követ.

Mivel a vetés olyan agrotechnikai beavatkozás, mely során elkövetett hibák nem igazán orvosolhatóak később, ezért fontos, hogy a gépkezelő azonnal értesüljön a vetési paraméterek aktuális helyzetéről. Az intelligens John Deere vetőgépek a traktor fülkében elhelyezett kijelző segítségével az intelligens vetőgépet vezérlő szoftver jóvoltából minden vetési paraméterről információt szolgáltatnak: sebesség, beállított és tényleges tőszám soronkénti grafikus kijelzéssel, vákuumszint, hektárszámláló, a vetőkocsi terhelés helyzete. A gépen elhelyezett szenzorok összhangja segítségével nemcsak adatokat, hanem hasznos információkat láthat a gépkezelő. Ilyen például a helyes haladás százalékérték, mely arról tájékoztat, milyen jól követik le a talajt a vetőkocsik, egyúttal mennyire jól tartja a vetőgép a vetési mélységet. A soronkénti, színes oszlopdiagramos tőszámállapot-jelző azonnali és áttekinthető információt nyújt arról, hogy mi történik éppen az egyes vetősorokon. Ez viszont a John Deere esetében nem csak azt jelenti, hogy egy monitoron keresztül látjuk a vetőgép vetéssel összefüggő információit. Azonnal be lehet avatkozni, ha szükséges a vetés több paraméterét a fülkéből azonnal optimalizálni lehet. A képződött adatok, térképek automatikusan feltöltődnek a JDLink rendszer segítségével egy felhőtárhelyre, és akár azonnali beavatkozásra, vagy későbbi elemzések meghozására is lehetőséget adnak.

A kapásnövények termesztése során az elvetett fajtákban rejlő genetikai termőpotenciál minél jobb kihasználásának egyik feltétele, hogy homogén növényállomány alakuljon ki már a tenyészidőszak elején, és végig megmaradjon. Az optimális vetésidőt a talajhőmérséklet határozza meg.

A vetéshez ideális, ha a reggeli órákban mért talajhőmérséklet 5 cm mélyen eléri a 12 °C-ot, 15 cm-es mélységben pedig a 9-10 °C-ot. Fontos, hogy milyen a mélyebb talajréteg hőmérséklete, hiszen könnyen visszahűtheti a felső réteget, különösen esős, felhős időjárás esetén, amikor nem jut közvetlen napsugárzás a talajfelszínre.

A vetés minőségét a vetőgép határozza meg. Az viszont nagyon fontos, hogy milyen körülmények fogadják a vetőgépet a vetendő területen. A mai legkorszerűbb John Deere intelligens szemenkénti vetőgépek a vetéssel egy menetben teljes értékű magágyat készítenek a rászerelt magágykészítő egységük segítségével. Így a talajállapot a legjobban hozzáigazítható a vetés elvárásaihoz. Ezzel az elmúlt tavaszok változékony időjárási viszonyai ellenére jól biztosítható, hogy az elvetett mag valóban ki is keljen. A John Deere vetőgépek a pontos vetés mellett az elvetett magból fejlődő állományt is támogató funkciókkal is fel lehetnek szerelve. Ilyen a starter műtrágyát kijuttató funkció, a talajfertőtlenítő szerek lehelyezéséért felelős rendszer vagy a sorpermetező adapter, mely a vetéssel egy menetben a gyomirtási feladatot is elvégzi. A gépeken lévő művelet-összevonási képesség segíti az elvetett vetőmag optimális fejlődését, biztosítja az indító foszforellátást, és a csírázás kezdetétől védi a fejlődő növényt a kártevőktől és a gyomoktól.

Nagyon fontos az optimális vetésidő-intervallum maximális kihasználása. A maximális vetési területteljesítmény a vetőgép munkaszélességének, az üzemeltetési sebességnek és a minimális töltési állásidőnek a függvénye. A három tényező egyensúlya eredményezhet csak kimagasló területteljesítményt. Az egyik tényező hiányosságát nem kompenzálhatja a másik tényező túlzott előtérbe helyezése. A kis munkaszélességű, kis tartálykapacitásokkal rendelkező munkagép teljesítményét nem lehet pusztán a túlzott munkasebességgel kompenzálni.

A John Deere 6-8-12 soros vetőgépek a 4,5-9 méter munkaszélességgel és típustól függően 10-16 km/h-s vetési sebességgel elért műszakteljesítménye szinkronban van a gépen elhelyezett inputanyag-tartályok nagy kapacitásával.

A területteljesítmény maximalizálható a 12 soros 1775 NT CCS vetőgéppel, mely központi magtartályának köszönhetően egy teljes napra szükséges inputanyagot képes magával szállítani. Ezen felül a John Deere fejlesztései közül a 2 cm-es RTK-jelpontosságú automatikus kormányzással és az egyéb intelligens megoldásokkal (pld.: táblavégi fordulást segítő automatika) tovább növelhető a gép területteljesítménye.

Természetesen a vetési sebesség növelése nem mehet a vetési minőség rovására. A vetési paraméterek közül ez egyik legfontosabb a beállított vetési mélység tartása. Ennek a paraméternek egyik meghatározó tényezője a vetőgép, illetve ezen belül is a vetőkocsi tömege. A John Deere vetőkocsi masszív öntvényelemekből készül és nem lemezből hegesztik, emiatt a saját tömege felszereltségtől függően 120-150 kg. Már ez a tény is nagyban garantálja a stabil mélységtartást. A gépek szerelhetők soronkénti pneumatikus vagy hidraulikus rendszerű talajnyomás-vezérlő rendszerrel is. Ezek garantálják a mért paraméterek alapján automatikusan, a gépkezelő által előírt vetési mélységet a tábla minden pontján a talaj minőségi vagy művelésbeni változásai ellenére is.

Fontos vetésminőségi paraméter továbbá a vetőgépen beállított tőszám és az állomány tőtáv-pontosságának kérdése. Ezeket a paramétereket a vetőgép mellett a vetőmag minősége is befolyásolja.

A tőtáv kérdését a legmodernebb John Deere vetőgépek Exact emerge vagy Precision Planting felszereltséggel 100%-os pontossággal oldják meg. Ezek a megoldások mechanikus rendszerű hevederes megoldással helyezik a magot a magárokba. A heveder megfogja a vetőmagot a vetőszerkezetnél és leszállítja azt a magárokba. Nem lövi a gép a magot, hanem a vetési sebességnek megfelelő sebességgel mozgatja. Ez egy nagyon kíméletes megoldás a vetőmag számára, ugyanakkor teljesen pontos eredményt produkál.

A John Deere szívó rendszerű vákuumos vetőszerkezete biztosítja a beállított tőszám tartását. A gazdaság vetési elképzeléseihez hangolható többféle vetőszerkezet és ezekhez a megfelelő magméret függvényében választható vetőtárcsával garantálható a pontos vetés. Meghajtási szempontból egyszerű mechanikus, hidraulikus vagy többféle elektromos meghajtási rendszer választható. Ezek együttműködve a Greenstar navigációs rendszerrel lehetőséget teremtenek a precíziós mezőgazdaság eszközeinek használatára. Egy egyszerű mechanikus rendszer is felszerelhető sorelzárásra alkalmas egységgel, mely segítségével megszüntethető a felülvetés a táblán. A hidraulikus és elektromos rendszerek a vetett terület termőképességi különbségeit figyelembe vevő differenciált tőszámú vetésre is alkalmasak.

A John Deere intelligens komplex rendszere a vetőgép szempontjából is fontos, lehetőséget ad a maximális hatékonyság melletti, jó munkaminőség és költséghatékonyság megteremtésére, a helyspecifikus növénytermesztési rendszer kialakítására.